Anita Włodarczyk. Multimedalistka z sentymentalną duszą.

Poniedziałkowe popołudnie z czerwoną kartką w kalendarzu. Święto Wojska Polskiego oraz kościelne Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Okazuje się, że nie tylko – zdobywamy złoto na olimpiadzie w Rio, a na najwyższym stopniu podium staje wyjątkowa kobieta – Anita Włodarczyk.

Artykuł popełniam bardzo spontanicznie i pod wpływem wielu pozytywnych emocji, które towarzyszą mi od początku występu naszej gwiazdy. Chciałabym przybliżyć sylwetkę Pani Anity, bo zapewne większość z nas lekką atletyką interesuje się wyłącznie podczas transmisji największych imprez sportowych, jak np. Olimpiada, czy Mistrzostwa Świata.

Anita Włodarczyk, urodziła się w 1985 roku. Już od najmłodszych lat sport był dla niej niezwykle istotnym elementem życia. We wczesnej młodości trenowała speedrower. Nie bez sukcesów, bo w 1998 roku zostaje drużynową mistrzynią Europy juniorów. Jednak to lekkoatletyka była dla niej najważniejsza. Sukcesy w tej dziedzinie odnosi już w szkole podstawowej, kiedy to zdobywa mistrzostwo województwa leszczyńskiego.

Od 2001 roku Anita zaczyna swoją przygodę z zawodowym sportem i rozpoczyna trening w klubie Kadet Rawicz. Najpierw trenuje rzut dyskiem, bo w rzucie młotem debiutuje dopiero rok później. W 2005 roku przenosi się do AZS-AWF Poznań. Odnosi drobne sukcesy, a w 2007 zdobywa srebrny medal w rzucie młotem na młodzieżowych mistrzostwach Polski. To nie wszystko. Na tej samej imprezie odbiera brąz w rzucie dyskiem i zajmuje szóste miejsce jako kulomiotka. W kolejnym roku zostaje młodzieżową mistrzynią kraju w rzucie młotem i odbiera srebrny medal w rzucie dyskiem. Młodzieżowym czempionatem Starego Kontynentu rozpoczyna reprezentowanie swojego kraju. Zajmuje tam dziewiąte miejsce. Od 2008 roku Anita uczestniczy każdego roku w co najmniej kilku turniejach reprezentując nasz kraj. Zdecydowana ich większość kończy się rewelacyjnymi wynikami polki, która zazwyczaj plasuje się w czołówce; bardzo często na pierwszym miejscu pozostawiając w swoim cieniu rywalki.

Anita Włodarczyk to wyjątkowa kobieta pełna samodyscypliny i ambicji, która jest najlepszym przykładem na to, że jak chcesz to możesz być mistrzem w swojej dziedzinie. Wystarczy nieco wyrzeczeń i samozaparcia oraz konsekwencji w dążeniu do celu, a masz na to ogromną szansę.

Rzut młotem to dyscyplina dla twardych i silnych kobiet. Pamiętajmy jednak, że w środku Panie pozostają delikatne i wrażliwe – jak my wszystkie. Nasza złota medalistka niezwykle sentymentalnie podchodzi do swoich występów. Rzuca w rękawicach, które otrzymała od rodziców zmarłej Kamili Skolimowskiej. To hołd dla przyjaciółki, ale również symbol. Pokazuje, że dla Anity ważni są w życiu ludzie i uczucia. Czyżby to właśnie była recepta na sukces? Pozostaje wierzyć w to głęboko.

Gratuluję Pani Anicie sukcesu z całego serca. Aktualnie ma w swojej mistrzowskiej biblioteczce bardzo bogatą kolekcję medali:
– dwa medale olimpijskie (zdobyła również srebro w Londynie w 2012r.),
– dwa złote i jeden srebrny medal Mistrzostw Świata (2009, 2013, 2015)
– trzy złote i jeden brązowy medal Mistrzostw Europy (2010, 2012, 2014, 2016)
– siedem złotych oraz po jednym: srebrnym i brązowym medalu z Mistrzostw Polski (2006, 2008, 2009, 2011 – 2016)

One Response

  1. Aga 16 sierpnia 2016