Dress code w biznesie

Od wieków strój służył akcentowaniu pozycji społecznej i był elementem budowania wizerunku. Czy to jak wyglądamy, rzeczywiście ma tak duże znaczenie? Wszak mówi się, że nie szata zdobi człowieka. Zatem, czy każdy z nas powinien chodzić do pracy tak, jak lubi i jak jest mu wygodnie? Dlaczego wygląd ma w dzisiejszych czasach tak duże znaczenie?

Liczy się wrażenie

Wybitna inteligencja, rozległa wiedza czy dobra praca nie wystarczą dla błyskotliwego rozwoju kariery zawodowej. Istnieje bowiem związek pomiędzy wizerunkiem a tym, jak otoczenie postrzega twoją wartość w organizacji. Konieczna jest zatem praca nad własnym znakiem firmowym: spójnym, charakterystycznym, czytelnym przekazem. Umiejętność wywierania dobrego wrażenia ma ogromne znaczenie, wszyscy jesteśmy bowiem na jego podstawie oceniani. Na podstawie obserwacji ludzie wyciągają pewne wnioski, między innymi dotyczące statusu społecznego, poziomu zamożności, wykształcenia i wiarygodności. Właściwy strój jest w stanie wyrazić nasze podejście do pracy, jest też zwykle odzwierciedleniem fachowości, pozwala zostać zauważonym.

Dla budowania atrakcyjnego obrazu własnej osoby znaczenie mają trzy elementy, a mianowicie dbałość o siebie, „mowa ciała” oraz odpowiedni ubiór. Odpowiedni strój może wzbudzać u rozmówców pozytywne bądź negatywne emocje, szacunek bądź jego brak. Jest swego rodzaju afiszem, a zarazem narzędziem – przydaje się do informowania innych, że pasujesz do otoczenia, że respektujesz uznawane przez kogoś wartości, że można nam zaufać.

Dress code

Dress code jest angielskim określeniem, które na stałe weszło do naszego biznesowego języka. Według najprostszej definicji, jest to po prostu zbiór zasad i wskazówek na temat ubioru w konkretnym miejscu pracy i na konkretnym stanowisku. Wprowadzenie zasad dress code`u w firmach, czyli określenie pewnych norm wewnętrznych dotyczących wyglądu oraz ubioru, jest coraz bardziej popularne. W zależności od profilu danego przedsiębiorstwa jest on mniej lub bardziej sformalizowany. Najbardziej konserwatywny styl obowiązuje ludzi biznesu, bankowców, maklerów giełdowych oraz prawników – ich strój powinien budzić zaufanie i pewność. W innych zawodach dopuszczana jest nieco większa swoboda, choć elegancki ubiór nadal pociąga za sobą uznanie.

Dress code nie jest zbiorem sztywno przyjętych reguł, ale raczej ogólnych zasad, obligujących nas do tego, by ubrać się stosownie do okazji i miejsca z szacunku do innych. To rodzaj elementarza z podstawowymi regułami dotyczącymi wyglądu zewnętrznego pracownika. Aby wyglądać profesjonalnie trzeba jednak czuć się w danym stroju dobrze. Musi być on bowiem spójny z naszą osobowością, z tym kim jesteśmy, jakie wartości wyznajemy i co sobą reprezentujemy.

O tym, jak ważny jest odpowiedni strój, świadczyć mogą chociażby badania mówiące, że jeśli ktoś jest dobrze ubrany i zgubi portfel, to w 83 proc. przypadków ludzie mu go oddają. Kiedy zaś ma na sobie zwyczajny strój, zgubę jest gotowe zwrócić tylko 43 proc. badanych.

Kostium i co dalej?

Z eleganckim strojem kojarzy się kostium, który bezsprzecznie powinien znaleźć się w damskiej garderobie. Klasyczny kostium jest co prawda rodzajem uniformu, ale w przypadku stroju biznesowego, jest to raczej zaleta. Warto zainwestować w dwa, trzy eleganckie zestawy, wydając nawet nieco więcej pieniędzy. Uszyty z wysokogatunkowej tkaniny kostium pozwoli bowiem wyglądać elegancko w ciągu całego dnia pracy, zarówno w biurze, jak i podczas obiadu z klientami w restauracji, a nawet na wieczornym drinku, jeśli nie zdążysz się przebrać. Informuje o powadze, szacunku i wewnętrznej dyscyplinie. Oszczędza czas, bowiem pozwala bez wysiłku stworzyć spójny, korzystny wizerunek. Ponadto, dzięki zmianie dodatków (kolczyki, apaszka czy wyrazisty naszyjnik), łatwo przeobrazisz uniwersalny mundurek w strój wizytowy.

Zajmując mniej eksponowane stanowisko możesz sobie pozwolić na większą swobodę w wyborze ubrania do pracy, pod warunkiem oczywiście, że styl ubioru nie został narzucony przez pracodawcę. Doskonałym wyborem będzie spódnica bądź spodnie z jasną bluzką i klasycznym blezerem, ale możliwe są też inne kombinacje, zgodnie z modą oraz twoimi upodobaniami. Bezwzględnie jednak należy unikać:

  • ekstrawaganckich fasonów i kolorów,
  • rzeczy bardzo obcisłych z dużym dekoltem,
  • minispódniczek,
  • sukni typu „worek”, powłóczystych, z falbanami,
  • materiałów błyszczących, prześwitujących, koronek,
  • rzeczy uszytych ze skóry i tworzyw sztucznych.

Jeśli nie lubisz kostiumów bądź też wydają ci się zbyt formalne, wrażenie profesjonalizmu zachowasz decydując się na żakiet. Możesz pod niego założyć zarówno bluzkę, jak i gładkie sukienki o podobnych lub dopełniających go barwach. Najbardziej formalny będzie zestaw składający się z żakietu i sukienki w podobnym, ciemnym kolorze.

Buty i cała reszta

Wybierając buty, najlepiej sięgnij po skórzane czółenka na umiarkowanym obcasie, ciemne bądź dopasowane kolorystycznie do ubrania. Całkiem odkryte pantofle, bez palców i pięt, a także szpilki na bardzo wysokich obcasach, kłócą się z profesjonalnym wyglądem, podobnie jak klapki, sandały czy adidasy. Nawet zimą, kiedy temperatura wymusza noszenie wysokich butów w drodze do pracy, w biurze należy je zmienić.

W przypadku rajstop czy pończoch, postaw na neutralne kolory: perłowy, cielisty, grafit, czerń. Gładkie pończochy są bardziej eleganckie niż wzorzyste, które ponadto pogrubiają optycznie nogi. Pamiętaj też, by nie zakładać ciemnych pończoch do jasnych pantofli, a ponadto zawsze trzymaj w torebce parę rajstop na zmianę. Pojawienie się w najmniej odpowiednim momencie oczka może zdekoncentrować cię w czasie prezentacji czy spotkania biznesowego. Nie ma nic bardziej deprymującego i odbierającego pewność siebie niż zauważenie potarganych rajstop w trakcie ważnych negocjacji.

Jeszcze kilkanaście lat temu noszenie pończoch było obligatoryjne i to niezależnie od pogody. W Europie nie jest to rygorystycznie przestrzegane, jednak rajstopy i zakryte pantofle weszły do pewnego kanonu eleganckiego stroju i warto przy tym pozostać.

W przypadku torebki dbaj o to, by nie była zbyt duża, a jeśli w takich gustujesz, zachowaj w niej porządek oddzielając rzeczy osobiste od związanych z wykonywaną pracą – nic tak nie rujnuje wizerunku osoby kompetentnej niż gorączkowe poszukiwanie telefonu, terminarza czy danej umowy. Torebkę możesz również zastąpić aktówką, w której zmieści się kosmetyczka i inne potrzebne dokumenty. Unikaj noszenia materiałów w reklamówkach, bowiem nie wygląda to elegancko. Pamiętaj też, by torebki nigdy nie kłaść na stole konferencyjnym, jadalnym czy biurku.

Kobiecość zaakcentować możesz zaakcentować biżuterią, mając jednak na uwadze, że ta wykonana z metali szlachetnych będzie z pewnością lepszym wyborem niż z tworzyw sztucznych (choć większe znaczenie ma tu wzornictwo). Zdecydowanie zrezygnuj z ilości na rzecz jakości. Ogranicz się do zegarka, broszki, łańcuszka, obrączki i najwyżej jednego pierścionka. Nie zakładaj długich, wiszących kolczyków i pobrzękujących bransoletek. Złotą biżuterię warto pozostawić na wieczór, w dzień wystarczy srebrna bądź też pojedynczy sznur pereł.

Pamiętaj, że ludzie sukcesu znajdują zwykle szczególny styl, który nie tylko odpowiada wykonywanej przez nich pracy, ale również stanowi prawdziwe odzwierciedlenie ich osobowości. Ważną rolę w doborze stroju powinien też odgrywać kontekst sytuacyjny. Warto jednak postawić na kilka zestawów eleganckich strojów, które – w zależności od sytuacji – mogą zmieniać swój charakter dzięki zastosowaniu dodatków, a jednocześnie wciąż wspomagać cię w tworzeniu spójnego, biznesowego wizerunku.