Jak pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem

Znalezienie równowagi między pracą a życiem rodzinnym to niezwykle trudne zadanie. Mamy i tatusiowe nie muszą jednak od razu składać broni. Kilka sprytnych patentów plus dobra koordynacja pomogą pogodzić pracę i opiekę nad dzieckiem.

Planowanie

Posiadanie dobrego planu to sprawa kluczowa. Codzienne listy spotkań i zadań do wykonania, integracja Twojego kalendarza z kalendarzem ojca i dzieci w jednym miejscu plus ustalanie posiłków na cały tydzień to tylko niektóre elementy skutecznego planowania. W ten sposób nie tylko będziesz trzymać rękę na pulsie, ale również będziesz widzieć kiedy potrzebujesz dodatkowej pomocy.

Współpraca z partnerem

Godzenie pracy z opieką nad dzieckiem nie będzie przebiegać bez zgrzytów jeśli nie skoordynujesz wszystkiego z partnerem. Ustalcie kto ma zawozić dziecko a kto je odbierać ze szkoły, podzielcie się sprzątaniem domu, myciem, lub pomocą w odrabianiu lekcji.

Naucz się oddzielać pracę od opieki

Jeśli myślisz, że możesz opiekować się dzieckiem i w tym samym czasie kończyć ważny projekt to jesteś w błędzie. Wielozadaniowe i symultaniczne podejście do działań to najlepsza droga do katastrofy. Dlatego naucz się maksymalnej efektywności gdy jesteś w pracy tak, aby po powrocie do domu być w 100 proc. skupiona na dziecku/dzieciach.

Zmień tryb pracy

Przy opiece nad dzieckiem klasyczny tryb pracy od 8 do 16 przez 5 dni w tygodniu może być zbyt wymagający. Dlatego warto porozmawiać z szefem w sprawie zmiany godzin pracy (np. od 10 od 18) lub przejścia na 12-godzinne dniówki. Możliwości jest naprawdę dużo – nie bój się negocjować!

Bądź sprytna

Do wyżej opisanych zasad powinnaś dołożyć kilka sprawdzonych patentów. Takie połączenie powinno Ci pozwolić na uzyskanie wymarzonej równowagi między pracą a opieką. Po pierwsze, przerzucaj niektóre obowiązki na weekend tak abyś nie przeładowała się w trakcie tygodnia. Po drugie, zleć zadania, które są aktualnie ponad Twoje możliwości czasowe (np. malowanie, koszenie trawnika). Po trzecie, przygotowuj najważniejsze rzeczy wieczorem przed następnym dniem. Po czwarte i ostatnie, wykorzystuj niezagospodarowane chwile (np. gdy jedziesz samochodem wykonaj telefon lub umów się na spotkanie).