Jak zorganizować przestrzeń wokół siebie?

Z biegiem czasu w każdym mieszkaniu nawarstwiają się przedmioty, których już nie potrzebujemy. Sprawa komplikuje się w przypadku mało-powierzchniowych obiektów; kawalerek i wynajmowanych pokoi, w których każdy wolny metr przestrzeni jest na wagę złota. Jeśli twoje półki uginają się pod ciężarem bezużytecznych drobiazgów, pieszczotliwie zbieranych przez długie lata – koniecznie przeczytaj cały tekst.

Przemyślane zakupy, czyli mniej znaczy więcej

Częstokroć pod wpływem chwili i impulsu dokonujemy zakupu przedmiotów, które z jakiegoś powodu zwróciły naszą uwagę. Nierzadko jest to pomysłowe opakowanie, fikuśny kształt czy inne walory wizualne. Takie zakupy z reguły nie są przemyślane; w momencie ich dokonywania nikt nie zastanawia się w nad tym, co zrobi z kolejnym kubkiem lub nietypowym wieszakiem na biżuterię. Kiedy czar pryska, okazuje się, że upolowany przez nas przedmiot jest całkowicie niepraktyczny albo nie pasuje do wystroju wnętrza.

Kontrolowanie kompulsywnego kupowania nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza dzisiaj, kiedy reklama stała się nieodzownym elementem otaczającej nas rzeczywistości. Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie nabywania zbędnych przedmiotów jest planowanie przyszłych wydatków. Idea sporządzania listy zakupów sprawdza się nie tylko w przypadku produktów spożywczych. Remont czy reorganizację mieszkania warto zacząć od sporządzenia potrzebnych w tym celu przedmiotów, dodatków i ozdób. I tak: jeśli planujemy wymienić pościel i inne artykuły do sypialni, nie przechodzimy do działu z meblami ogrodowymi bądź przyrządami kuchennymi. Tym sposobem unikamy ryzyka zbędnego zakupu i tym samym zaoszczędzamy cenny czas.

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz stawiają na absolutny minimalizm. Nowoczesne mieszkania to przemyślane projekty, w których nie ma miejsca na niepasujące elementy. Każdy dodatek współgra z pozostałymi, cała kompozycja jest harmonijna i gustowna. Dąży się do zachowania proporcji, prostych linii i przestronności.

Pudełka, organizery, teczki i worki to twoi sprzymierzeńcy w walce o efekt wolnej przestrzeni.

W plastikowym pojemniku zmieścisz kolekcję szpilek lub płyt, kosmetyki, zabawki lub inne przedmioty, które warto ukryć. Idealnym gadżetem, który ułatwia zachowanie porządku w szufladach są dyskretne organizery. Z ich pomocą przechowywanie bielizny, pasków i krawatów będzie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Twoja szuflada już zawsze będzie się domykać, a ty z łatwością znajdziesz rzecz, której szukasz w kilka sekund.

Zorganizuj także swoje miejsce pracy, wyrzuć notatki, których nie potrzebujesz, niedziałające długopisy i flamastry. Niech w twoim mieszkaniu zapanuje ład i porządek, który z pewnością sprawi, że poczujesz się pełna energii. Na biurku nie powinno znajdować się wiele przedmiotów. Każdy z nich staje się niepotrzebnym rozpraszaczem.

Ostatni punkt, czyli worki na śmieci

Pozbycie się zbędnych przedmiotów jest zadaniem niełatwym. Miewamy spore trudności z wyrzuceniem rzeczy, na które wydaliśmy pieniądze. Nasz wewnętrzny sprzeciw jest zupełnie niesłuszny, ponieważ zatrzymywanie na dłużej danego przedmiotu nie zwróci nam utraconej gotówki, a dodatkowo zajmuje przestrzeń, której potrzebujemy dla własnego komfortu. W ogólnym rozrachunku pożegnanie się z niepotrzebną rzeczą jest dla nas lepszym rozwiązaniem. Jeżeli pozwalają nam na to możliwości czasowe, bezużyteczny przedmiot będący w dobrym stanie można sprzedać za pośrednictwem wybranej platformy ogłoszeniowej.

Jakim kryterium należy się kierować przy segregacji zebranych drobiazgów? Są to dwa podstawowe wyznaczniki: kryterium przydatności i kryterium wartości sentymentalnej.

W przypadku pierwszego z nich rozważamy, czy dany przedmiot może okazać się dla nas pomocny w perspektywie tygodnia, miesiąca czy nawet roku. Nieco trudniej zdecydować, która rzecz powinna z nami zostać, jeżeli jest dla nas cenna z innego powodu niż powyższy. Są zbiory i kolekcje, które warto zostawić bez względu na to, ile miejsca zajmują i jaką mają wartość materialną. Jeden karton lub szafka z pamiątkami z dzieciństwa nie uczyni z naszego mieszkania miejsca, w którym panuje chaos.