Kompromis potrzebny od zaraz

Kompromis oznacza porozumienie dwóch stron, które zostaje osiągnięte poprzez pewne ustępstwa. Bardzo często kompromis kojarzony jest negatywnie, jako przegrana. Dobrzy stratedzy wiedzą jednak, że mądry kompromis to nie strata. Dzięki niemu można wiele osiągnąć, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Zacznijmy od początku

Psychologowie twierdzą, że podstawą do zawarcia dobrego kompromisu jest jego zrozumienie. Nie możemy rozpatrywać go w aspekcie przegranej. Wracając do samej definicji – jest to obustronna rezygnacja z pewnych założeń. Każda ze stron „odpuszcza” na rzecz wspólnego dobra, które jak się może okazać, będzie miało większą wartość. Pozostając w obszarze psychologii – problem z pójściem na kompromis mają często osoby niepewne własnej wartości. Dla nich kojarzy się on z bezsilnością, poddaniem się. Kompromis natomiast jest sytuacją w pełni przez nas kontrolowaną, a dojście do porozumienia może świadczyć o silnym charakterze jednostki.

W czym problem?

Czasem trudno osiągnąć kompromis, ponieważ tak naprawdę nie wiemy, co chcemy otrzymać. Jeszcze trudniej porozumieć się z osobami, których nie darzymy sympatią. Osobiste żale, zwłaszcza te z przeszłości, nie powinny przeważać w takich sytuacjach – należy zastanowić się, czy nie lepiej odpuścić dla własnych korzyści, które są możliwe do otrzymania – tu i teraz.

Nie zawsze potrzebne są wielkie rewolucje

Wiele osób błędnie uważa, że kompromis dotyczy zawsze wielkich ustępstw i zmian. Tymczasem nawet niewielkie zmiany mogą przynieść duże korzyści i porozumienie. Nie zgadzasz się z czymś? Masz do tego prawo, ważne, aby wyrazić to w odpowiedni sposób. Zrozumienie dla drugiej osoby to połowa sukcesu. Zamiast mówić „to beznadziejny pomysł, nie zgadzam się z tym”, powiedz „doceniam Twój wkład w to przedsięwzięcie, ale mam co do tego pewne zastrzeżenia – czy możemy to przedyskutować?”. Po zastosowaniu tego triku psychologicznego, negocjacje i zawiązywanie kompromisów z innymi przestaną być dla Ciebie problematyczne.

Z kompromisami spotykamy się na co dzień – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Bardzo często te drugie są tymi, które przychodzą nam znacznie trudniej. Duża ilość obowiązków domowych to temat, który dzieli małżeństwa, czasem dotyczy także relacji rodzic – dziecko. Sztuka kompromisu w rodzinie jest często jednym z elementów, które pozwalają na jej przetrwanie. Dlaczego warto zawierać kompromisy w małżeństwie i jak wychować dzieci poprzez ustępstwa? O tym wszystkim przeczytacie już niebawem.