Leki psychotropowe u kobiet

Jeszcze nie tak dawno wizyta u lekarza psychiatry była dla człowieka powodem do wstydu w opinii innych osób, była tematem tabu i ogromnym dyskomfortem. Leki psychotropowe, będące zazwyczaj sposobem na leczenie problemów natury psychicznej to dziś norma. Bierze je wielu, choć większość kryje się z tym, obawiając się opinii innych, oceny, braku zrozumienia. A co, z nami matkami? Wychowujemy dzieci, musimy żyć w pełni na wysokich obrotach, być zawsze gotowe, zawsze wypoczęte i uśmiechnięte dla naszych cudownych pociech. Czy leki psychotropowe to coś dla nas?

Jeśli mamy problem, oczywiście i niezależnie, czy jesteśmy mamami, kobietami sukcesu, babciami, czy też szalonymi buntowniczkami z pozoru. Niezależnie, czy mamy 20, 30, czy 50 lat. Jeśli mamy problem i lekarz psychiatra zdecyduje, że leki psychotropowe są koniecznością, nie powinnyśmy się ich bać. Należy zdać sobie sprawę z tego, iż tego typu leki zdecydowanie różnią się od tych, które były produkowane jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Skład tych leków jest zupełnie inny i nie działają one tak inwazyjnie, jak produkowane wcześniej. Lekarz psychiatra, w zależności od naszego stanu zdrowia, jak również i naszego stylu życia, dostosuje do nas takie leki, które będą na nas w odpowiedni sposób działać.

Oczywiście skutków ubocznych na ulotkach jest, co nie miara. Zawroty głowy, bóle mięśni i stawów, biegunki, zmiany masy ciała, krwotoki i wiele innych, wydawałoby się bardzo ciężkich powikłań. Należy zdać sobie sprawę jednak z tego, że nie każdą osobę to dotyka i nie wszystkie skutki uboczne dotyczyć będą każdej osoby. Każda z nas jest inna. Dla jednej osoby okażą się być trafionym w dziesiątkę rozwiązaniem, ktoś inny będzie musiał zmienić je na inne. Zadaniem leków psychotropowych jest przede wszystkim poprawa jakości życia. Wszelkiego rodzaju lęki, depresje, zaburzenia są stanem, z którym nie idzie normalnie żyć. Leki psychotropowe wyciszają organizm i sprawiają, że zaczyna on inaczej reagować na pewne bodźce i sytuacje.

Biorąc leki, można poprawić swoje życie, a tym samym i życie swoich dzieci. Bo jak mówi przysłowie szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko… Nie bójmy się wizyty u psychiatry, nie obawiajmy się leków psychotropowych. To wszystko ma na celu dać kobiecie możliwość życia tak, jak to wyglądać powinno.