Przestań gapić się w ten telefon!

15 lipca to nieformalny Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. To oczywiście pomysł internautów, którzy chcieli nas w pewien sposób zmusić do refleksji. Czy ktokolwiek z nas przeżyłby w dzisiejszych czasach bez telefonu? Przecież korzystamy z niego codziennie – piszemy smsy, dzwonimy, sprawdzamy Facebooka czy Twittera. Nawet w pracy zdarza nam się co chwilę zerkać na telefon – a nuż ktoś napisał. A kiedy komórka padnie, pędzimy po ładowarkę, jakby od tego zależało nasze życie…

Kiedyś nie było telefonów komórkowych, a jak się już pojawiły – tylko najbogatsi mogli sobie na nie pozwolić. I co? I żyliśmy. Zawsze wiedzieliśmy, gdzie możemy spotkać naszych znajomych. Częściej wpadaliśmy z wizytą do rodziny i nikt nie przejmował się niepozmywanymi garami. A nasze relacje z bliskimi były o wiele lepsze. Zamiast dawać dziecku telefon do zabawy, wymyślaliśmy kreatywne rozrywki, które pozwalały naszym dzieciom się rozwijać. Zamiast pisać wiadomości sms czy te na Messengerze, po prostu spotykaliśmy się ze znajomymi.

A teraz? Nawet jeśli już uda nam się z kimś zobaczyć, wciąż wpatrzeni jesteśmy w telefon. W restauracji, w autobusie, w tramwaju, w drodze do pracy czy szkoły – nie widzimy nic poza ekranem smartfona. A jest tak wiele rzeczy do zobaczenia. Zamiast po prostu wyjść na spacer i podziwiać przyrodę, łapiemy pokemony. Zamiast pomóc przypadkowej osobie, która się przewróciła, robimy zdjęcie i szybciutko wstawiamy na Twittera z hasztagiem #alegleba. Żyjemy w wirtualnym świecie, co niestety odbija się na naszych relacjach z innymi ludźmi i na postrzeganiu świata. Umiemy wylewać żale na forach i w komentarzach na fejsie, ale nie potrafimy rozmawiać szczerze w realu. Wysyłamy sobie buziaczki i serduszka, ale nie mamy odwagi, by powiedzieć komuś „kocham” prosto w oczy. Pamiętamy o urodzinach przyjaciół tylko wtedy, kiedy przypomni nam o tym Facebook. I zamiast po prostu złożyć życzenia osobiście, idziemy po najmniejszej linii oporu i wysyłamy kolorowe naklejki na portalach społecznościowych. Technologia może i pomaga w codziennym życiu, ale również potrafi zniszczyć relacje między ludźmi.

Chociaż w ten jeden dzień wyłączmy telefony. Umówmy się ze znajomymi w kawiarni, zamiast organizować czat grupowy na Facebooku. Wyjdźmy na spacer i podziwiajmy naturę w realu, a nie na tapecie telefonu. Pobawmy się z dzieckiem na świeżym powietrzu, zagrajmy w jakąś rodzinną planszówkę, zamiast dawać mu do ręki telefon czy tablet. Rozkoszujmy się posiłkiem bez wrzucania jego zdjęć na Instagrama. Spędźmy chociaż ten jeden dzień na szczerej rozmowie z bliskimi i naprawianiu więzi, które osłabiła technologia. I po prostu żyjmy tu i teraz – w realnym świecie, a nie w wirtualu.