Zakochaj się w Walentynkach

Zwyczaj obchodzenia Walentynek przybył do Polski zza oceanu na początku lat 90. ubiegłego stulecia i już trwale zagościł w naszej obyczajowości. Luty mija zatem pod znakiem poszukiwania kartek z miłosnymi wyznaniami i drobnych prezentów, zaś w walentynkowy wieczór oblężenie przeżywają restauracje i kluby. Jak sprawić by ten dzień był wyjątkowy?

Święty Walenty i tradycja Walentynek

Dzień Świętego Walentego, czyli 14 luty, obchodzony jest jako Dzień Zakochanych. Łączy on ze sobą tradycję pogańską i chrześcijańską – luty bowiem już od wieków był miesiącem poświęconym zakochanym parom oraz płodności. W starożytnych Atenach na przykład, od połowy stycznia do połowy lutego obchodzono uroczystości ku czci małżeństwa Zeusa i Hery. W starożytnym Rzymie 15 lutego rozpoczynały się Luperkalia, święto płodności. Legenda głosi, iż w przeddzień obchodów chłopcy wypisywali imiona swoich sympatii i wrzucali do urny, a następnie losowali i dobierali się w pary. Prawdopodobnie w nawiązaniu do tego zwyczaju papież Gelazy I poświęcił w 496 roku dzień 14 lutego Świętemu Walentemu, ogłaszając go świętem zakochanych i odżegnując się od pogańskiej wymowy.

Kim był ów święty Walenty? To rzymski kapłan, żyjący w III w n.e. w starożytnym Rzymie za czasów cesarza Klaudiusza II. Legenda głosi, że udzielał on ślubów zakochanym, czyniąc to wbrew cesarskiej woli. Niestety szybko został nakryty przez żołnierzy cesarza i stracony w 269 r. w Rzymie. Przed śmiercią zaprzyjaźnił się z córką więziennego strażnika, której ponoć przywrócił wzrok. Przekazał jej również list, który podpisał „Od twojego Walentego”. Była to zatem pierwsza kartka walentynkowa i w ten sposób zakochani po dziś dzień podpisują swoje wyznania.

Zanim jednak święty Walenty zaczął kojarzyć się z miłością, w Polsce czczono go jako patrona osób chorych na epilepsję, dżumę, podagrę, chorych mających problemy z psychiką. Epilepsja była nawet nazywana potocznie chorobą św. Walentego, zaś do sanktuariów pod wezwaniem świętego zdążali epileptycy poszukujący cudownego uzdrowienia. Jeszcze niedawno na ziemiach polskich odbywały się na św. Walentego odpusty, przy czym zawsze czczono go jako świętego opiekuna osób chorych umysłowo. Czyż bowiem choroba umysłowa nie ma wiele cech wspólnych z objawami zakochania?

Jak obchodzić Walentynki?

Walentynki to dzień, w którym zakochani wręczają sobie drobne upominki: serduszka, kartki z życzeniami, maskotki. To dzień spędzany wspólnie na romantycznych kolacjach przy świecach czy wspólnych spacerach. W Anglii, w dawnych czasach, w Walentynki dzieci przebierały się z dorosłych i wędrując od domu do domu śpiewały piosenki o miłości z powtarzającym się refrenem „Dzień dobry, Walenty”. Z kolei w Walii zakochani obdarowywali się drewnianymi łyżeczkami, a we Włoszech – czerwonymi ubraniami, szczególnie bielizną.

W Polsce, przed 14 lutego, poszukujemy walentynkowych kartek, będących oznaką naszej pamięci i ciepłych uczuć bądź zaproszeniem do flirtu. Do najpopularniejszych motywów umieszczanych na kartkach należą te, które kojarzą się z miłością, czyli: róże i kwiaty, aniołki, a także gołębie (symbolizują uczucie i wzajemną troskę), kotki (symbol czułości i bezbronności), żabki (oznaczają wzajemną fascynację i poczucie humoru) i misie (symbol opieki i trwałości uczuć).

Walentynki to jednak nie tylko kartki, ale i romantyczne podarki. Nie są one obowiązkowe, a już z pewnością nie muszą rujnować twojego portfela – najważniejsza jest pamięć. Prezenty muszą jednak nawiązywać do miłości, dlatego częstym podarkiem są maskotki czy poduszki w kształcie serca, ale też niekoniecznie, oryginalnym pomysłem mogą też być produkty ze sklepu www.PanKupa.com.pl.  Bezpiecznym rozwiązaniem, szczególnie jeśli Walentynka nie jest nam dobrze znana, są czekoladki (firmy często produkują specjalne serie słodyczy na tę okoliczność) oraz kwiaty.

Nie można jednak zapomnieć o tzw. „mowie kwiatów”, czyli sekretnym języku, jakim w XIX wieku porozumiewali się zakochani w Anglii czasów wiktoriańskich. Nawiązujący do magicznego znaczenia i działania roślin sekretny język często stosujemy nawet podświadomie. Róża zawsze kojarzy się nam z miłością, lilia z czystością, a fiołek – z tęsknotą. Pierwiosnek z kolei oznacza powiększającą się temperaturę uczuć, a storczyk mówi o niezwykłości. W walentynkowym bukiecie należy się jednak wystrzegać goździków, które wyrażają odmowę i egoizm, hiacyntów mówiących o zadufaniu w sobie, irysów wskazujących na dystans i przeszkody czy kalii, kojarzących się z żałobą i stratą.

Nie tylko kwiaty, ale również ich kolory mają znaczenie. 14 lutego najlepszym pomysłem będą rośliny w czerwonym kolorze, który symbolizuje namiętność. Śmiało można też sięgnąć po różowy, deklarujący romantyczne uczucia, biały – oznakę czystej i wiernej miłości czy pomarańczowy, będący kolorem radości.

Jeśli chcemy zrobić walentynkowy prezent bliskiej osobie, możemy pokusić się o zakup perfum czy wody toaletowej. Często wręczana jest również bielizna, ale z uwagi na erotyczny podtekst warto upewnić się, czy druga strona jest gotowa na taką deklarację. Jeśli zamierzamy ofiarować ukochanej osobie biżuterię, warto pamiętać o znaczeniu szlachetnych kamieni. Z racji tego, iż kamieniom przypisywane są specjalne moce, śmiało można sięgnąć po pierścionki czy kolczyki z: agatem (wprowadza w życie równowagę i spokój), diamentem (to symbol czystości, siły, odwagi), granatem (chroni przed urokami, mówi „bądź ze mną zawsze”) czy rubinem (oznacza pragnienie, kojarzy się z namiętnością i płomiennym romansem). Lepiej unikać jednak klejnotów z ametystem (symbol wstrzemięźliwości), perłą (symbol smutku, łez i cierpienia) i obsydianem (symbol wspomnienia nieszczęśliwej miłości).

Walentynkowe wróżby dla samotnych

Dla tych wszystkich, którzy nie mają z kim spędzić tego wyjątkowego święta, 14 luty jest doskonałą okazją, by zaprosić do swojego życia miłość. Jeśli jest taka osoba, którą kochamy skrycie, można wysłać do niej list – uwaga – pisany podczas pełni księżyca. Do pisania należy użyć niebieskiego długopisu bądź pióra z niebieskim atramentem, gdyż jest to kolor sprzyjający romantycznym wyznaniom. Jeśli planujemy artystycznie taką wiadomość ozdobić to pamiętajmy, żeby uważać na ilość serduszek kwiatuszków czy innych wzorów. Pecha przyniesie cztery, siedem lub trzynaście motywów, zaś sprzyjać miłości będą szczególnie trzy ich sztuki.

Jeśli chcemy mieć pewność, czy osoba którą darzymy uczuciem odwzajemnia miłość, potrzebne będą dwie małe świeczki (na przykład tortowe), dwie puste skorupki orzecha włoskiego i duża miska z wodą. Do każdej łupiny nalewamy nieco rozgrzanego wosku i umieszczamy w nich po jednej świeczce. Następnie ostrożnie umieszczamy łupinki na środku miski, oznaczając w dowolny sposób, która świeczka symbolizuje nas, a która partnera. Jeśli świeczki płyną równolegle do siebie i palą się równym płomieniem, relacje będą się doskonale układać. Jeśli popłyną w różne strony, związek może mieć problemy. Jeśli świeczka ponadto zgaśnie – jedna strona zerwie relacje.