Zanim wyjdziesz na słońce

Słońce kusi swoimi promieniami każdego, zwłaszcza latem. Piękna opalenizna to coś, o czym marzy co trzecia kobieta. Naukowcy i lekarze powtarzają jednak, że wystawianie się na działanie promieni słonecznych nie jest zdrowe. Jak zachować równowagę pomiędzy piękną opalenizną a zdrowiem?

Bezpieczeństwo to podstawa

Podczas opalania skóra powinna być zabezpieczona kosmetykami z odpowiednim filtrem. Na rynku dostępne są kosmetyki z filtrami w przedziale 6 – 50+. Do twarzy warto wybierać kosmetyki z wyższymi filtrami np. SPF 50. Ważna jest także ilość nakładanego kosmetyku. Tylko odpowiednia ilość użytego kosmetyku zapewnia bezpieczeństwo naszej skórze. Należy pamiętać o tym, że słoneczne kąpiele nie są wskazane po niektórych zabiegach kosmetycznych, takich jak depilacja laserem, czy zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Skutki opalania tuż po tych zabiegach mogą być bardzo niebezpieczne. Nie trudno wtedy o podrażnienia skóry.

Dobrze dobierz kosmetyki i pamiętaj o włosach

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie kosmetyków, zwłaszcza przy skórze wrażliwej. Innych kosmetyków używamy do twarzy, innych do całego ciała. Jest to istotne z uwagi na fakt, że zastosowanie niewłaściwych kosmetyków może w najgorszym przypadku doprowadzić nawet do trwałych przebarwień skóry. Na rynku kosmetycznym dostępne są produkty w różnej postaci: olejki, kremy, mleczka, spraye – warto wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają, aby czuć się komfortowo.

Dużym błędem, popełnianym bardzo często jest brak uwagi w stosunku do włosów. One także potrzebują odpowiedniej ochrony podczas letniego odpoczynku. Należy pamiętać o tym, aby w miarę możliwości mokrych włosów nie związywać w kucyka, czy koka. Warto zainwestować także w odżywcze olejki lub odżywki w sprayu.

Ukojenie po słonecznej kąpieli

Ochrona po opalaniu jest ważną kwestią, ponieważ dzięki niej można zatrzymać procesy starzenia się skóry, a nawet zahamować stany zapalne, czy złagodzić mniej groźne poparzenia skóry. Kosmetyki po opalaniu mają działanie mocno nawilżające, koją i chłodzą skórę. Ponadto niektóre z nich wyrównują koloryt skóry i sprawiają, że opalenizna jest trwalsza.