Zanim zajdziesz w ciążę poznaj dokładnie swój cykl miesiączkowy

Tak zrozumieć swoje ciało, by z kalendarzem dni płodnych bez problemu zajść w ciążę? Czy można mając podstawową wiedzę i rozeznanie w kwestii zmian zachodzących w ciele wiedzieć, kiedy są dni płodne? Oczywiście, że tak, jednak nie jest to dla wielu tak łatwe i oczywiste, jakby mogło się wydawać. Jeśli jednak damy sobie trochę czasu, wsłuchamy się w swój organizm, będziemy obserwować to, co się z nami dzieje, ciąża może pojawić się szybciej, niż mogłoby się nam wydawać.


Tak naprawdę w ciążę zajść wcale nie jest tak łatwo. W cyklu miesiączkowym jedynie kilka dni jest takich, gdzie teoretycznie mamy duże szanse na zapłodnienie. Dla regularnie miesiączkujących kobiet, które mają standardowe cykle i u których widoczne są różnorodne objawy świadczące o fazach danego cyklu, kalendarz dni płodnych to najlepsze z rozwiązań, jak łatwo zajść w ciążę lub ewentualnie się przed nią uchronić.

Owulacja ma miejsce na czternaście dni przed datą spodziewanej miesiączki. Wtedy to uwalnia się komórka jajowa, która w połączeniu z plemnikiem może dać nowe życie. Dni płodne są na kilka dni przed spodziewaną owulacją i do dwóch dni po samej owulacji. Kochając się w okresie około owulacyjnym dajemy sobie szansę na to, że wymarzona ciąża się pojawi. Podstawą jest jednak to, aby obserwować, sprawdzać, notować i tak działać, aby kalendarz dni płodnych dawał nam jasno do zrozumienia, że to właśnie ten czas i ta chwila.

Jak więc powinno to wszystko wyglądać? W przypadku naturalnego planowania rodziny musimy brać pod uwagę wiele kwestii. Najważniejszą jest śluz. W okresie owulacyjnym zmienia on konsystencję i kolor z białego, lepkiego, na przeźroczysty i rozciągliwy, a więc taki, w którym żywotność plemników jest bardzo duża. Drugą kwestią jest codzienny pomiar temperatury ciała, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Kiedy widzimy, że temperatura wzrasta, wówczas wiemy, że zaczyna się coś w naszym organizmie dziać. Dla bardziej zaawansowanych kobiet, które znają swoje ciało i potrafią zauważać zmiany, kolejnym objawem jest szyjka macicy, którą możemy wyczuć palcami. W dniach płodnych staje się ona miękka i otwarta. Kalendarz dni płodnych to zapis tych wszystkich parametrów, które pozwolą nam tak obserwować nasze ciało i zmiany, że bez większego problemu będziemy w stanie po kilku miesiącach obserwacji zauważyć, kiedy szansa na ciążę jest większa, a kiedy nie.

A jeśli już ciąża się pojawi? Wtedy zapominamy o dniach płodnych, o owulacji i całym tym szaleństwie wynikającym z obliczania naszego cyklu miesiączkowego. Wówczas to kalendarz dni płodnych zamienić należy na kalendarz ciąży, w którym to lekarz ginekolog będzie umieszczał wszelkie niezbędne informacje o przebiegu ciąży i o rozwijającym się w naszym ciele dzidziusiu. Od tego momentu zaczyna się najpiękniejszy okres w naszym życiu, bowiem pod sercem bić będzie drugie serce i tak prze dziewięć kolejnych miesięcy, aż do chwili, gdy na świecie pojawi się nowe życie, życie, które odmieni nasz świat o 360 stopni.

2 komentarze

  1. Aga 12 września 2016
    • Sylwia 21 września 2016