Zwykła szklanka może pomóc uratować życie Twojego dziecka!

Inwazyjna choroba meningokokowa może doprowadzić do zgonu nawet w ciągu 24 godzin. Jest trudna do rozpoznania i mimo podjęcia szybkiego leczenia może powodować poważne i trwałe następstwa w organizmie malucha.

Meningokok (Neisseria meningitidis) jest chorobotwórczą bakterią wywołującą między innymi ciężkie zakażenia inwazyjne, takie jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) i sepsa (posocznica), określane jako inwazyjna choroba meningokokowa (IChM).

W przypadku zachorowania kluczowe jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, jednak pierwsze objawy choroby są zwykle mało charakterystyczne, podobne do objawów np. przeziębienia, co może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy.

Na inwazyjną chorobę meningokokową może zachorować każdy, jednak najbardziej narażone są niemowlęta i małe dzieci (do 4-5 roku życia) oraz młodzi ludzie (między 15 a 24 rokiem życia).

Inwazyjna choroba meningokokowa może przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR), jak również sepsy (posocznicy). Meningokoki mogą wywoływać także inne infekcje w organizmie, na przykład: zapalenie stawów, zapalenie płuc, zapalenie osierdzia i wsierdzia, zapalenie szpiku kostnego, zapalenie ucha środkowego, gardła, zakażenia w obrębie układu moczowo‑płciowego i miednicy małej.

Jak można zakazić się meningokokami? Wyłącznym źródłem zakażenia meningokokami jest człowiek, zarówno chory, jak i bezobjawowy nosiciel. Nosicielem meningokoków może być zdrowy człowiek, który może nie być świadomy tego faktu. Nosiciele mogą stanowić 2-25% populacji, ale w środowiskach zamkniętych ich odsetek może sięgać nawet do 40-80%.

Meningokoki rozprzestrzeniają się drogą kropelkową (kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych chorego, np. podczas kaszlu, kichania), przez kontakt bezpośredni (np. pocałunek) lub kontakt pośredni z osobą chorą (np. korzystanie ze wspólnych sztućców czy naczyń).

Na zakażenia meningokokami najbardziej narażone są dzieci do 4 lat – głównie z powodu nie w pełni dojrzałego układu immunologicznego oraz młodzi ludzie w wieku 15-24 lata – ze względu na prowadzenie aktywnego trybu życia.

Zakażeniu meningokokowemu sprzyja przebywanie w dużych skupiskach ludzi (np. w żłobkach, przedszkolach, szkołach, akademikach czy klubach).

Poznanie objawów inwazyjnej choroby meningokokowej jest kluczowe, ponieważ zwykle choroba rozwija się bardzo szybko. Bez wczesnego rozpoznania i leczenia, śmiertelność może sięgać 70-80%. Niestety, nawet w wypadku wdrożenia prawidłowej terapii, 5-10% przypadków zachorowań kończy się zgonem. Pierwsze objawy inwazyjnej choroby meningokokowej są zwykle niecharakterystyczne, podobne do przeziębienia, nie występują w określonej kolejności, a część z nich może w ogóle nie wystąpić. Objawy inwazyjnej choroby meningokokowej mogą się różnić w zależności od wieku chorego.

Kliknij i dowiedz się jeszcze więcej o chorobie. Sprawdź też, na czym polega „test szklankowy”.